mgr Natalia Gajda-Tkacz
GABINET DIETETYCZNY

News
March 03, 2016
Poradnictwo dietetyczne dla kobiet w ciąży i karmiących jest niezbędne!
Nowy raport badawczy Fundacji NUTRICIA
Najnowsze badanie pozwala spojrzeć na karmienie piersią z innego niż zwykle punktu widzenia. Eksperci: dr inż. Danuta Gajewska i prof. Barbara Królak-Olejnik współpracując z Fundacją NUTRICIA, sprawdzili, jak wyglądają diety kobiet karmiących piersią i jak układane przez nie jadłospisy wpływają na ich zdrowie. Wyniki badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy” są alarmujące. Okazuje się, że kobiety nie otrzymują odpowiedniego wsparcia w zakresie poradnictwa żywieniowego, w ich diecie występuje wiele nieprawidłowości. Z testów laboratoryjnych wykonywanych na podstawie badania krwi wynika, że aż 70% badanych matek miało zbyt niskie stężenie witaminy D3 w organizmie.
Kobiety karmiące piersią nie są świadome, że ich dieta powinna być dobrana pod względem wartości energetycznej i odżywczej. Niestety, według raportu z badania przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik, średnia wartość kaloryczna diety matek karmiących była zbyt niska i nie osiągała 1800 kalorii. Kobiety w okresie laktacji często korzystają z ograniczeń żywieniowych, eliminują z diety produkty, które są powszechnie uważane za alergeny. Usuwając ze swojej diety niektóre produkty, powodują niedobory składników odżywczych i witamin w swoim organizmie.
Wyniki najnowszych badań wskazują na konieczność prowadzenia szerokiej edukacji w zakresie prawidłowego żywienia, dedykowanej do kobiet w okresie ciąży i trakcie karmienia piersią, ale przede wszystkim do personelu medycznego, który powinien być wsparcie, dla matek również w zakresie prawidłowego żywienia.
Źródło informacji: http://www.1000dni.pl/
January 31, 2016
Nowa piramida żywienia
Podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie, który odbył się 20 stycznia br. Zaprezentowana została nowa piramida żywienia człowieka będąca efektem prac zespołu ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. Główną różnicą pomiędzy nową piramidą a jej poprzedniczką z 2009 roku jest przesunięcie warzyw i owoców na pierwsze miejsce wśród grup produktów rekomendowanych do spożycia. W poprzedniej piramidzie pierwsze miejsce zajmowały produkty zbożowe, które obecnie zajmują drugie miejsce. Następna znaczącą zmianą jest umieszczenie w nowej piramidzie ziół, które nie służą nie tylko jako przyprawy roślinne poprawiające smak posiłków, ale są również źródłem wielu cennych dla zdrowia składników.
Źródło http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/555-naukowcy-zmodyfikowali-zalecenia-dotyczace-zdrowego-zywienia
